Mobilmenu:

Vælg menupunkt - eller pil ud for punktet for at vælge menupunkt i undermenu.

Lokalhistoriske billeder, historier og informationer om livet i landsbyen Tårup på Østfyn i årene 2013 - 2023

Velkommen til Tårupportalen

Lokalhistoriske billeder, historier og informationer om livet i landsbyen Tårup på Østfyn i årene 2013 - 2023

Tour de l’art

Tour de l’art

Crispin Gurholt

I forbindelse med Tour de France kommer forbi Nyborg har Østfyns Kunstforening skabt deres eget Tour de l’art, hvor du på cykel kan komme på kunstrundtur i kommunen til lokale kunstnere, der inviterer til "Åbne døre".

Tour de l’art

Crispin Gurholt - TOUR DE L’ART

I Tårup har kunstneren Crispin Gurholt taget imod invitationen og sagt ja til at være en del af arrangementet "Åbne døre" på Bækvej 10, hvor Crispin har sit studio.

Crispin Gurholt - Søndag 17:45 -TOUR DE L’ART

Crispin arbejder i øjeblikket på et maleri med arbejdstitlen "Vild svane", som har sit afsæt i Crispins installationer "Live Photo"

"Jeg vil at kunsten skal være problematiserende og provoserende, men likevel åpen.
Når jeg setter opp en installasjon, gjør jeg det i bybildet.
Folk går til og fra jobben hver dag uten å registrere noe spesielt,
før det plutselig er noe uventet der, noe iøynefallende og nytt.
Jeg stjeler oppmerksomheten deres og skaper inntrykk, sier Crispin."

Citat: Nettavisen.no

05172022 Crispin Gurholt 04

Østfyns Kunstforening og lokale kunstnere inviterer til Åbne Døre den 28. og 29. maj 2022 kl. 11 - 17.

Crispin har sagt ja til invitationen, fordi han godt kan lide alle initiativer, der fremmer kunst og stimulerer til møde mellem mennesker.

Tag turen til Bækvej 10 i Tårup, når Østfyns Kunstforening arrangerer Tour de l’art med "Åbne Døre". Her vil du møde kunstneren Crispin Gurholt i hans studio.

 

Tour de l’art

Tour de l’art

© foto Steen Jensen

Begivenhedsoversigt

Startdato lørdag 28-05-2022 11:00
Slutdato lørdag 28-05-2022 17:00
Arrangør Østfyns Kunstforening
Tilmelding til Ingen tilmelding
Det foregår Kunstrum Fyn

gamlenyheder

Gamle nyheder

Her kan du se mange af de nyheder Tårupportalen har bragt, om stort og småt i landsbylivet gennem årene 2013 - 2023

Find alle nyhederne her - bemærk at det godt kan tage lidt tid at hente dem alle frem fra gemmerne

Tårupportrætter

Portrætter af landsbybeboere.

Tårupportalen ville i alle årene gerne fortælle om beboerne og om de erhvervsdrivende i Tårup.

Det kom der en række portrætter ud af, som du fortsat kan finde her på den lokalhistoriske Tårupportal.

Mød dem alle her: Erhvervsdrivende - Aktive beboere

Tårup Foredragsforening

Tårup Foredragsforening

lever i bedste velgående og arrangerer fire årlige velbesøgte foredragsaftener i Tårup Forsamlingshus.
To af arrangementerne kombineres med fællesspisning, hvor stegt flæsk og persillesovs er på menuen.

Læs alt om foredragsforeningens arrangementer 2013-2023

Lokalvejret

Alle taler om vejret, men ingen gør noget ved det!

Følg den lokale vejrsituation i Tårup netop nu