11. januar 2017:
Tårup / Frørup Seniorklub startede 2017 med en hyggelig eftermiddag i Tårup Forsamlingshus. Kjeld Larsen bød velkommen på komiteens vegne

Det blev til en medrivende koncert fyldt med gode melodier og sange. Et par fællessange blev det også til.
Slå dine højtalere til og klik på link herunder og få del i koncertoplevelsen i Tårup Forsamlingshus
Du er så smuk med havet som baggrund
Kald det kærlighed 

Ellen ville gerne sætte fokus på muligheden for os 60+ i landdistrikterne, at få indflydelse i Seniorrådet, der har direkte adgang til at få synspunkter videre til Byrådet.
Der skal være valg til Seniorrådet næste gang i efteråret samtidig med kommunalvalget og Ellen gjorde os opmærksom på vigtigheden i at bruge vore stemmer.
- og der bliver en rigtig god mulighed for at Tårup / Frørup området kan blive repræsenteret i Seniorrådet, fordi Ellen påtænker at stille op. 
Ingrid ryddede som sædvanlig bordet med fyldte rækker - måske var det igen hendes gamle en-ører der gjorde udslaget - godt at hun var kørende i bil på denne dag.
Heldige var vi der sad på sidelinjen - "når det regner på præsten drypper det på degnen - med sidegevinster"
Mange tak til Seniorklubbens komite' for et hyggeligt og underholdende arrangement - der kunne bringe smilene frem på en gråvejrsdag i det Østfynske.
© foto, video & tekst Steen Jensen
