Mobilmenu:

Vælg menupunkt - eller pil ud for punktet for at vælge menupunkt i undermenu.

Billeder, historier og informationer om liv og muligheder i landsbyerne Tårup og Frørup på Østfyn

Velkommen til Tårupportalen

Billeder, historier og informationer om liv og muligheder i landsbyerne Tårup og Frørup på Østfyn

 1. juli 2021:

Terrassen var fyldt op og vejret var med os, så grobunden for en intimkoncert var perfekt. Med god hjælp fra lokale Tårupianere lykkedes det, med det perfekte setup, at skabe rammerne for en succes - og en succes blev det. Det vigtigste var jo at Tomas Høffding var i hopla og fuld af energi - og det var han i den grad. Udsigten fra terrassen var ubeskrivelig idyllisk og gæsterne var i fantastisk humør. Første koncert for “Bækvej 9’s Stuekoncerter på Tour” kunne ikke få en bedre start. Bækvej 9’s Stuekoncerter nåede nye højder og det nye tiltag var måske startskuddet for endnu mere optur.

Tomas Høffding koncert på terassen

Værtsparret Else Marie og Flemming gjorde sit for stemningen med deres åbenhed og nærvær - det smittede af og stemningen bar præg af imødekommenhed blandt alle tilstedeværende.

Tomas Høffding koncert på terassen

Tomas Høffding præsterede på højeste niveau og nærmest som en ekvilibristisk troldmand forførte han publikum igennem hans dansksprogede numre. Målet for ham var til dels at “røre” publikum og få os til at føle og mærke livet og det gjorde vi i den grad. Personligt rejste hårene på mine arme sig utallige gange. Alt gik op i en større enhed. Svalerne under taget fløjtede særligt meget med under et bestemt nummer og solnedgangen malede terrassen med lys og skygger der gjorde det til en unik oplevelse. Det blev en meget “særlig” aften - en aften jeg aldrig glemmer. Mennesker fra byen - nye som gamle fik mødt hinanden og kimen til endnu flere relationer og dermed endnu mere god udvikling for byen blev lagt. Udover at levere en musisk oplevelse har koncerterne i byen også som mål at samle byen og bringe folk og oplevelser sammen. En musisk oplevelse ud over det sædvanlige blev det. Tomas Høffding, værtspar, lydmand og publikum - tusind tak for en unik aften. Nøgleordene herfra er: Taknemmelighed, kærlighed og sammenhold.

Henrik Kragh

Tomas Høffding koncert på terrassen

Danny C (gæst):
En skøn sommeraften i skønne omgivelser, fyldt med dejlige og imødekommende mennesker. Keep up the good work!!

Flemming (hus-vært):
Det var på grænsen til magisk!

Heidi (gæst):
1000 tak for i aften!!! Perfekt aften med Tomas Høffding. Alt var perfekt. Perfekt sted og natur. Perfekt vejr. Perfekt lyd. Perfekt stemning. Mange hilsner Heidi

Tomas Høffding
Henrik var en fantastisk vært. Intet mindre. Det hele var let og optur. Ham vil jeg gerne tilbage og spille for.

Tomas Høffding på terrassen

© foto Henrik Kragh

Godt Nytår 2022

Tårupportalen ser her ved starten på det nye år tilbage på året der gik. 2021 blev igen til et...

Gæve vikinger

31. december 2021. Nytårsaftensdag kl. 9, trodsede 24 gæve vikinger den silende regn, hvor vi var...

Lucia-fejring med Børnekoret...

12. december 2021: Klokkefrøerne havde glædet sig til at invitere Tårup til Lucia-fejring i kirken...

Julehilsen fra onsdagsgåturen

8. december 2021: Vores gåtur fra ”Under Egen” onsdag den 8. december var pga blæst, en tur rundt...

Vi fik gæster i Tårup

3. december 2021: Fredag aften fik vi på flere måder - ikke helt uventet - gæster i Tårup...

Krea hygge i forsamlingshuset

27. november 2021: Iris og Martin havde inviteret landsbyens børn til krea hygge torsdag...

Fællesspisning og bogudgivelse

3. november 2021: Tårup forsamlingshus store sal var for anden uge i træk fyldt til en...

Valgflæsk 2021

28. oktober 2021: Torsdag aften havde Tårup Foredragsforening inviteret til "Valgflæsk 2021" i...

Høstfest med musik fra hjertet

12. oktober 2021: Tirsdag aften var der høstfest i Tårup-Frørup Seniorklub - den gode gamle slags,...

Øhavsstien-Vejstrup ådal

Gåturen den 8.september var dele af Øhavsstien ved Vejstrup ådal mod vest forbi Lille mølle,...

Udflugt til Koldinghus

7. september 2021: Tårup-Frørup Senioklub tog tirsdag eftermiddag på halvdagsudflugt til...

Børnevenlig fællesspisning

Onsdag den 8. september var der fællesspisning i Tårup - denne gang særligt tilrettelagt for...

Generalforsamling i vandværket

20. august 2021: Fredag eftermiddag havde Tårup Vandværk inviteret til generalforsamling,...

Flot Tomas Høffding koncert...

1. juli 2021: Terrassen var fyldt op og vejret var med os, så grobunden for en intimkoncert var...

Claus Dencher koncert på...

Claus Dencher gav koncert på Bækvej 9 i Tårup den 18. juni 2021. Hvad mener koncertgæsterne? Heidi...

Ud i det Blå med Seniorklubben

24. juni 2021: Tårup-Frørup seniorklub var torsdag på en dejlig busudflugt lige ud i det blå. 31...

Turen omkring Skellerup

Onsdag den 23. juni havde Birgit planlagt en tur i Skellerups omegn. Birgit og hendes hund havde...

Video - Festlig dag i Tårup...

Morten Fischer Mortensen har lavet en lille fin video om vores festlige dag i Tårup den 20. juni...

Besøg fra Kassebølle

22. juni 2021: 8.-9. klasse fra Kassebølle Friskole er i øjeblikket på en tredages tur til Tårup....

En rigtig dejlig dag i Tårup

Søndag den 20. juni var alle sejl sat til, for at vi skulle have en dejlig og festlig dag i Tårup....

Gåtur og udlængsel

2. juni 2021: Gåholdet ”Under egen”, har lidt udlængsel for tiden. Alle der var med på turen til...

Turen gik til Glorup gods og...

Onsdag den 12. maj gik turen til Glorup gods og slotspark. Vi var 12 med på turen og Jesper var en...

Generalforsamling

6. maj 2021: Endelig kunne det lade sig gøre at gennemføre årets generalforsamling i Tårup...

Godt 10 km. inden kaffen...

Onsdag den 28. gik vi, 10 personer, en dejlig tur gennem Tåruplundeskoven, Mellemskoven og...

Til Inspiration

Onsdag den 21. april var gå holdet ”Under egen” på tur til Tarup/Davinde. Denne uges friske gå...

Gå ture i vinterkulde

Onsdagens gåtur. Turen onsdag den 10. februar startede i kulde og blæst fra bålhytten. Turen gik...

Hilsen fra gåture ”Under egen”

13. januar 2021: Vi fortsætter vores gåture med udgangspunkt ved bålhytten ”Under egen”. Vi er...