06. september 2018:
Seniorklubben tog hul på sæsonen med et sensommermøde i Frørup Præstegaard. Det blev til en hyggelig eftermiddag med sang, musik, fortælling, oplæsning og dejligt kaffebord.
Sognepræst André Friis Møller havde sat sig godt ind i Norges historie og kultur, som han formidlede for deltagerne på en spændende, musikalsk og underholdende måde.
Der var glimt fra Norges historie gennem tiderne og sang- og smagsprøver fra kulturlivet. I flæng kan nævnes Munch, Sæverud, Grieg, Hamsun, Holberg, Vigeland, - det nye operahus og Oslo rådhus.
Kringsatt av fiender,
gå inn i din tid
Under en blodig storm
vi dig til strid
Kanske du spør i angst,
udekket, åpen:
hvad skal jeg kjempe med,
hvad er mit våpen?
Tekst af Nordahl Grieg 1936 - musik af Otto Mortensen 1951
Efter den kulturelle og historiske rejse, gav menighedsrådet kaffe og kage, inden vi på bedste vis sluttede af med sangen "Septembers himmel er så blå" - og meget apropos når vi kiggede ud af vinduet i præstegårdens konfirmandstue:
Septembers himmel er så blå,
dens skyer lyser hvide,
og lydt vi hører lærken slå
som for ved forårstide.
Den unge rug af mulden gror
med grønne lyse klinger,
men storken længst af lande for
med sol på sine vinger.
Otto Mortensen 1949 - Alex Garff 1949
Næste arrangement i Seniorklubben, er udflugten til Fåborg onsdag, 19. september 2018, 12:10 - 18:00 - læs mere her
© foto Steen Jensen