Onsdag den 14. januar 2015 havde Anny Madsen indbudt til at komme og se gamle udklipsbøger i Tårup Forsamlingshus. Det var en af de dage, hvor forsamlingshuset forsøgsvis havde åbent hus i den lille sal.
Anny har fået nogle meget fine udklipsbøger foræret af Anette Nielsen.
Det er udklip Anettes mor Else Hansen, der boede på Skovlund det meste af sit liv, har samlet.
Allerede inden Anny selv var kommet med udklipsbøgerne var de første lokalhistoriske interesserede ankommet og senere kom der flere til.
En hyggelig aften for unge og gamle, hvor der blev bladret grundigt i udklipsbøgerne og snakket godt omkring bordene om højdepunkterne i den tid der er gået.
Her er nogle billedmæssige indtryk fra en spændende åbent hus aften i Tårup Forsamlingshus. Mange tak til Anny for et flot initiativ.Anny viser udklipsbøgerne fremHyggelig snak om udklipsbøgerne i forsamlingshuset Ja, der var engang... Kan du huske dengang?