Onsdag den 10. december var der Julekoncert med Nyborg Sangforening i Frørup Kirke.
Menighedsrådet og sognepræst André Friis Møller havde arrangeret Julekoncert med Nyborg Sangforening, der er et kor med en meget lang tradition.
I år kunne 160-års jubilæet fejres. Et særligt træk er, at det er et mandskor. Koret har 20 medlemmer, hvoraf de 19 var med i Frørup Kirke.
Nyborg Sangforening ledes af dirigent Ole Smidt, som med stor dygtighed har fået godt tag i de ældre herrer.
André Friis Møller bød velkommen til koncerten, som blev en fin blanding af kor- og fællessang. Afslutningsvis sang tilhørerne alene, mens koret sang 2., 3. og 4. stemmerne. Imponerende flot.
Mange tak for en fin julekoncert.
Tårup portalens udsendte Ingrid Matthisen overværede koncerten og fik billederne af det velsyngende mandskor.
André Friis Møller bød velkommen til julekoncerten omgivet af kormedlemmerne.
Nyborg Sangforening i Frørup Kirke. {modal images/portalen/Foreninger/seniorklub/10122014/im1010122014.jpg|Title=Nyborg Sangforening i Frørup Kirke}
{/modal}© foto Ingrid Matthiesen